Jedna z najstarších umeleckých tvorieb sveta
Existuje druh umenia, ktorý nás sprevádza už hádam od 9. storočia a k jeho tvoreniu je potrebný predovšetkým papier. O tom, čo všetko sa dá vytvoriť z takého obyčajného papiera, nás môže presvedčiť umenie s názvom Origami, o ktorom sa môžeme dočítať napríklad aj cez-
Toto umenie je veľmi staré, zmienku o ňom nájdeme už v 9. storočí, no je dosť možné, že takéto umenie vzniklo už skôr. Je možné, že je staré ako vznik papiera. Presný rok však už nie je tak podstatný. Takouto tvorbou umenia náš svet obohatili Japonci a dodnes je Origami ich symbolom. Chápeme ho predovšetkým ako ázijské umenie, no presnejšie má pôvod v Japonsku. O tom svedčí aj názov, ktorý je spojením dvoch slov a to oru /skladať/ a kami /papier/.
• Tvorba takéhoto umenia je zaujímavá ako ľudstvo samo a pritom sa jedná o úplne nenáročnú vec, čo sa týka finančnej stránky. Za to však potrebujete vlastnosti ako trpezlivosť, vôľa a predovšetkým manuálna zručnosť.
Jedná sa o obyčajné skladanie papiera, no aj tak na tom vidíme čosi, čo nám príde zaujímavé a čosi nás núti k tomu, aby sme si to skúsili i my. Asi chceme preveriť zručnosť samých seba. Ide totiž o skladanie papiera do tých najzložitejších tvarov, kedy dokážete vyrobiť napríklad vtáka, loďku, žeriav a podobne,… Takže nás neprekvapí, že toto umenie skúšajú aj dnešní ľudia a to aj v Európe, i v USA.
Joseph Alberts je známy ako otec minimalizmu. Minimalizmus je umenie, v ktorom je hlavnou podmienkou využiť iba obmedzený počet materiálu, či obmedzený počet farieb alebo hudobných nástrojov. A preto sa niet čomu čudovať, že Joseph Alberts si obľúbil práve Origami. Myslím si, že práve Origami dokonale vystihuje minimalizmus. Použijete len papier, možno jednu dve farby, no konečný výsledok tvorby musí byť v rámci možností dokonalý. A práve metódu Origami začal učiť i svojich študentov umenia, v 20. a 30. rokoch 20. storočia. Takže hlavne aj vďaka Albertsovi toto umenie pretrvalo dodnes.