Vitamíny a kov nie sú kamaráti

Konzumujete množstvo zeleniny, ovocia a celý svoj jedálniček snažíte zostavovať čo najzdravšie a najvyváženejšie? Potom musíte mať určite dobrý pocit, že svojmu telu dodávate množstvo vitamínov a minerálov. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, aké množstvo týchto látok, v skutočnosti v potravinách i zostane? Ak používate kovové kuchynské pomôcky, tak veľmi málo.

zelenina

Väčšina vitamínov, pri kontakte s kovom oxiduje. Ak teda zeleninu a ovocie krájate kovovým nožom alebo strúhate na kovovom strúhadle, či v kuchynskom robote, pripravujete sa o množstvo zdravých látok. Kov má najväčší vplyv na jeden z najdôležitejších vitamínov, teda céčko. Ak si teda pripravujete šalát, alebo ovocnú misu, použite keramický nôž. To isté platí aj pre strúhadlá a iné druhy krájania. Vyhnúť by ste sa mali dokonca i kovovému príboru.

Problém nie je iba v nožoch a krájaní. Ak zeleninu umiestnite do kovovej misky, dosiahnete rovnako zlý efekt. Aj keď dnes proti plastu každý bojuje, jeho dobrou vlastnosťou je, že nás neoberie o žiadne vitamíny.

koření

Džemy, lekváry, zavárané huby, uhorky, alebo akékoľvek zaváraniny, ktoré pred samotným sterilizovaním najprv predvaríte, nikdy nevarte v kovovom, či hliníkovom hrnci. Teflónové povrchy taktiež nie sú vhodné. Zožeňte si jeden kvalitný kúsok z prírodného kameňa. Nejedná sa o najlacnejšie výrobky, avšak verte, že ich kúpa sa naozaj oplatí. To isté platí aj pri príprave bylinkových sirupov, či napríklad vína z bazy čiernej, ktorú musíme taktiež variť.

Kovový nôž nie je najvhodnejším riešením ani pri krájaní mäsa.Taurín, ktorý je potrebný najmä pre naše srdce a je zároveň považovaný za príčinu dlhovekosti Japoncov, pri kontakte s kovom taktiež oxiduje. Jediný prírodný zdroj tejto látky, je práve mäso, obzvlášť vnútornosti. Stretnúť sa s ním môžete aj v energetických nápojoch, jedná sa však o zanedbateľné množstvo. Aj v tomto prípade vám lepšie poslúži kvalitný keramický nôž.